0212
251
7955
UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİ

UKRAYNA'NIN EN GÖZDE OKULLARINDA OKUMA FIRSATI!

SADECE LİSE DİPLOMASI İLE İSTEDİĞİNİZ BÖLÜMÜ OKUYABİLİRSİNİZ.TEMSİLCİLERİMİZİN SİZLERE SUNACAĞI EN UCUZ UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİ SİZLERİ BEKLİYOR HEM DE SADECE 1300$ İle BAŞLAYAN FİYATLARLA!

 
Ukrayna’da  üniversite lisans eğitimi  4 yıldır . Ukrayna’da  üniversite lisans ve yüksek lisans eğitim dili Ukraynaca, Rusça, İngilizce  verilmektedir. Ukrayna’da  üniversite eğitimi için öğrenciler herhangi bir Ukrayna Üniversitesinde hazırlık eğitimi alırlar.
 
Ukrayna eğitim sisteminde, herhangi bir Ukrayna üniversitesinde hazırlık eğitimini başarı ile tamamlayıp, sertifika alan adaylar, Ukrayna’da üniversite eğitimi için diledikleri üniversiteye kayıt başvurusunda bulunabilirler. Eğitim standartları, öğretim kadroları ve üniversiteleri göz önüne alındığında oldukça önemli bir eğitim alternatifi olan Ukrayna, aynı zamanda dünyanın en ekonomik fiyatlarla eğitim veren ülkelerinden biridir. Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan bir popülarite kazanan Ukrayna üniversiteleri Türk öğrencileri tarafından oldukça fazla rağbet görmektedir.
 
Ukrayna üniversite eğitimi için son yıllarda en çok tercih edilen ülkelerden biri olmuştur. Ukrayna üniversiteleri Avrupa Birliği üniversitelerince denk olarak kabul edilmekte ve eğitim kaliteleri kabul görmektedir. Son yıllarda gelişen ülkeler arası ilişkiler sayesinde YÖK Ukrayna üniversitelerini tanımakta ve diplomalarına denklik vermektedir.
 
UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİ ÖĞRENİM DİLİ
 
Ukrayna’da eğitim almak istediğiniz bölüme göre dil değitimi değişmektedir.Ukrayna üniversitelerinde Ukraynaca, Rusça ve İngilizce eğitim almak mümkündür. Ancak genel olarak eğitim dili Rusça'dır. Ukrayna’da üniversite eğitimine başlayabilmek için 1 yıllık hazırlık eğitimini tamamlamak gerekmektedir.
 
UKRAYNA’DA HAZIRLIK EĞİTİMİ
 
Hazırlık eğitimi okuyacağınız bölüme göre belirlenir. Hazırlık bölümleri bilindiğinin aksine sadece Dil eğitiminden ibaret değildir. Hazırlık aşamasında öğrenciler 4 ayrı seçenek üzerinden eğitim görürler. Bu seçenekler eğitim göreceğiniz bölümlere göre belirlenir. Bunlar sırasıyla şöyledir:

1.Mühendislik, Teknoloji ve Doğal Bilimler
Bu bölümlerde okumak isteyen öğrenciler Rusça veya Ukraynaca hazırlık eğitimi alırken Kimya, Matematik, Fizik, Tasarım, Bilgisayar işletim sistemleri üzerinden hazırlık eğitimi alırlar. Bu hazırlık seçeneğini bitirenler Üniversitelerin Fizik, Radiofizik, Matematik, Mühendislik, Teknoloji, Kimya, Coğrafya, ve Sibernetiks alanlarında eğitim alabilirler.

2.Ekonomi
Bu hazırlık bölümünü seçen öğrenciler, Rusça ve Ukraynaca eğitim ile birlikte Matematik, Coğrafya, Ekonomiye Giriş ve alan çalışmaları ile bilgisayar işletim sistemleri üzerine eğitim alarak Ekonomi, İşletme, Pazarlama, Uluslararası Ticaret, gibi alanlarda Üniversite Eğitimi alabilirler.

3.Tıp, Biyoloji ve Ziraat
Bu hazırlık bölümünü seçenler Rusça ve Ukraynaca eğitimin yanı sıra Biyoloji, Kimya, Fizik, alan çalışmaları ve Bilgisayar ile ilgili eğitim alırlar. Bu hazırlığı tamamlayanlar Tıp veya Ziraat ile ilğili bölümleri okuyabilirler.

4.Sosyal ve İnsani Bilimler
Bu hazırlık bölümüni seçenler Rusça ve Ukraynaca eğitimin yanı sıra Edebiyat, Coğrafya, alan çalışmaları ve Bilgisayar ile ilgili eğitim alırlar. Bu hazırlığı tamamlayanlar Uluslararası İlişkiler, Gazetecilik, Tarih, Felsefe, Psikiloji, Sosyoloji, Hukuk, ve Uluslararası hukuk gibi bölümlerde okuyabilirler.
 
UKRAYNA’DA YÜKSEK LİSANS (MASTER)
 
Ukrayna’daki üniversitelerin hepsi master yapmak isteyen öğrencilere kapılarını açmaktadır. Ukrayna’da Rusça, Ukraynaca ya da İngilizce olarak master yapabilirsiniz. Ancak İngilizce master yapabileceğinin bölümlerin sayısının ve üniversite alternatiflerinin sayısının pek fazla olmayacağını belirmekte fayda var.
 
Master başvurusu yaptığınız üniversite öncelikle lisans eğitiminizi ve transkriptinizi inceleyecektir. Bazı bölümler, özellikle teknik bölümler, master öncesinde bilim sınavı yapmaktadır. Sözel bölümlerde ise çoğu zaman bilim sınavına gerek yoktur. Ukrayna’da master yapabilmek için Türkiye’de ALES sınavına girmek zorunda değilsiniz. Ukrayna’da master eğitimi bölüme ve üniversiteye göre değişmekle birlikte ortalama 1 – 1,5 yıl sürmektedir.
 

UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİ BAŞVURU TARİHLERİ
 
Ukrayna üniversiteleri davetiye alımı başvuru tarihleri 20 Mayıs - 15 Kasım arasındadır. Ancak gelecek öğrenciler için en ideal zaman Eylül ayıdır. Üniversiteler Eylül'ün ilk haftası eğitime başlamaktadır.
 

UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİ EĞİTİM SÜRELERİ

-Lisans Eğitimi 4 yıl
-Yüksek Lisans Eğitimi 1-1,5 yıl
-Doktora 3-5 yıl